Saturday, January 31, 2009

01.02.2009

Viljandimaa meistrivõistlused 2009

Täna ja homme mängitakse Viljandimaa pika male meistrivõistlusi. Sel aastal viiakse turniir läbi 2 päevaga (eelmistel aastatel on turniir väga pikalt kestnud). Mängitakse ajakontrolliga 45 minutit + 30 sekundit igale käigule, teadaolevalt on sama süsteem ka Eesti malemeistrivõistluste valikturniiril. Osavõtjaid on 7, mistõttu mängitakse ringsüsteemis. Tase on üsna nõrk, võib öelda, et ainsaks konkurendiks on Gert. Täna mängiti 4 vooru. Mul on 4 4-st, Gerdil 3, aga ta oli üks voor vaba. Homme hommikul mängime omavahel, mul on valged, Gert oli nõus viigiga, aga ma mõtlesin, et peaks mängima. Kui teeks viigi, siis tõenäoliselt peaks otsustama nagunii omavahel kiirmales meistri. Täna oli kõige põnevam ja kriitilisem mäng E. Silmaga. Panen partii koos kommentaaridega üles, tänu Tuulile sai esimest korda rakendatud ChessPublisheri. Partii sisestamine on küll aeganõudev, aga mulle see programm meeldib.




Wijk aan Zee, Netherlands

Homme jõuab lõpule Wijk aan Zee maleturniir. Ei mäleta. et sellist tabeliseisu enne viimast vooru on viimastel aastatel tippturniiridel esinenud. Esikohta jagavad kuus meest: Radjabov, Movsesian, Carlsen, Aronian, Dominquez, Karjakin. Mis mulle rõõmu valmistab on see, et Movsesian ja Dominquez on terve turniiri püsinud eesotsas. Mõlemad mehed on minu arvates tõusnud malemaailma eliiti teenitult.

Homsed paarid:

Gata Kamsky - Sergei Movsesian
Michael Adams - Loek van Wely
Leinier Dominguez - Sergei Karjakin
Alex. Morozevich - Vassily Ivanchuk
Jan Smeets - Levon Aronian
Wang Yue - Magnus Carlsen
Teymour Radjabov - Daniël Stellwagen

Arvan, et Radjabovil on kõige paremad sanšid võita, aga hoian pöialt Dominquezele ja Movsesianile.

EDU!

Saturday, January 10, 2009

10.01.2008

Esimene postitus uuel aastal. Veebruari algul saab olema ehk rohkem aega ja siis püüan olla aktiivsem.
Praegu on tähelepanu all Paul Kerese mälestusturniir kiirmales. Kahju, et selleks aastaks pole suudetud tuua kohale staare. Dreevit enam staariks pidada ei saa (umbes 5 aastat tagasi oli ta 2700+ ja kindel tipp). Ja mis rohkem kurvastab, ei mängi finaalis enam Eesti tipud. Minu teada oli aastaid tagasi küsimus, keda kutsuda ja kes peaks finaali pääsu tagama läbi eelturniiri. Nüüd ei ole enam meestel huvi, motivatsiooni? Loomulikult mängib rolli siin ka suhted Eesti Maleliiduga. Aga see selleks.
Kuuldavasti pakuti Eesti maletajatest finaali kohta Kaidole, ta loobus. Finaali kohta pakuti ka Volodinile, noormeés otsustas osaleda mängupraktika saamiseks eelturniiril. Rohkem andmeid mul kahjuks ei ole, kellele veel finaalis mängimist pakuti. Tuginedes meedia allikatele tekib ikka küsimus, kas pakuti finaalis kohta ka M.Kanepile, O.Sepale, R.Liivale , I.Svõrjovile? 2 neist on suurmeistrid, 2 Eesti malekoondise liiget. Siia listi võiks veel lisada ka M.Rõtsagovi, aga temast pole enam pikka aega midagi kuulda.
Hämmastab ka see, et Volodinile anti võimalus osaleda eelturniiril ja finaalis olenemata eelturniiri tulemusest. No kuulge!

Thursday, January 8, 2009

Gjovik

Norras Gjovik´i linnas tähistati kohaliku maleklubi sajandat aastapäeva suurejoonelise malefestivaliga.
Superturniiri eelring
1-3. Nakamura 4 punkti
1-3. Carlsen 4 punkti
1-3. Svidler 4 punkti
4. Lie 0

Välkmale playoff selgitamaks finaali pääsejad
1. Carlsen 2 punkti
2. Svidler 1 punkt
3. Nakamura 0

Finaal
1. Svidler 1,5
2. Carlsen 0,5

Superturniiril võitis Svidler finaalis Carlsenit ja kolmanda koha matshis võitis Nakamura küllaltki lihtsalt Lie`d. Lie jaoks üldse raske turniir, pidi mõõtu võtma endast vähemalt 150 elopunkti kõrgemat reitingut omavate vastastega. Kuuldatavasti pidi ta asendama Judit Polgarit, kes viimasel hetkel loobus. Arvatavasti jäi aega vastaste partiide uurimiseks vähe ja seega pole üllatav, et kogu kiirturniiri jooksul jäi tema saagiks ainult pool punkti. Carlseni teine koht oli muidugi pettumus nii fännidele kui ka mehele (poisiks teda nimetada enam vist ei saa) endale. Eelringis nüpeldas ta Svidlerit nagu ise tahtis, aga finaalis pingutas valgetega üle ja kaotas.
Nakamura jaoks samuti selge pettumus, välkmale playoffis lootis ta nimekad vastased üle mängida, aga seekord jäi tase peale. 3nda koha matshis võitis ta valgetega Lie´d ja suundus ICC-sse välku mängima, kuigi 40 minuti pärast oli matshi teine partii. Lie´ga mäng ei pakkunud pinget.
Svidleri maleline vorm tundus kehv olevat, täiesti läbi seis oli tal näiteks Lie vastu. Klass tal see eest on kõva, ikkagi aastaid tippturniiridel osalenud.

29 dets - 7 jaanuar toimus shveitsi süsteemis pika ajakontrolliga turniir. Taas oli kohal küllaltki tugev koosseis, Kaido Külaotsa asetus reitinguga 2556 oli alles 7-s. Kaido mängis jällegi hea turniiri. Paar korda tuli oskuste ja õnnega rasketest seisudest välja, aga üldiselt oli mäng ideerikas ja ilus. Kokkuvõttes 6,5 punkti ja 2-7 koha jagamine. Norrakate rõõmuks võitis 7 punktiga noor talent Jon Ludvig Hammer. Temast loodetakse järgmist norralasest 2700+ klubi mängijat, praegu tundub, et ollakse õigel teel.
Viimases voorus pidi Kaido võitma tugevat 2600+ gruusia suurmeistrit. Kõrvalt vaadates tuli võit kergelt, Kaido suurendas initsiatiivi terve partii vältel ja grusiini püüded vastumängu otsida ei kandnud vilja. Krahh saabus üsna kiiresti.
Kaido Külaots (2556) - Mikheil Mchedlishvili (2615)
1. e4 c5 Gruusia suurmeiser kasutab tihti karokanni kaitset, arvestades turniiriseisu valib ta teise avakäigu 2. Rf3 Rc6 3. d4 cd 4. Rd4 Rf6 5. Rc3 d6 6. Og5 e6 7. Ld2 Lb6?! käik, mis pole minu maitsele, Mchedlishvili on proovinud ka märksa perspektiivikamaid jätke 8...Oe7 ja 8...a6 musta idee on lüüa rd4 edasise b5-ga 8. Of6! õige otsus. Kasparov jätkas Bledi olümpial Mchedlishvili vastu 9. 0-0-0 Ld4 10. Ld4 Rd4 11. Vd4 ja võitis lõppmängu, hiljem tõestati, et tegelikkuses mustal seal probleeme pole. gf 9. Rb3 Od7 10. 0-0-0 0-0-0 11. f4 avangule võib punkti panna, valge on rahul.

Vg8?! 12... Ra5 on loogilisem ja parem 12. g3! õige plaan, oda suundub h3-le, kus ta survestab e6 etturit Ra5 13. Kb1 Kb8 14. Le2 Rb3 15. ab Lc5 16. Oh3 Oe7 17. f5 Vg5 18. Vhf1 Le5 19. Vf4 h6 Kui suurmeister Mchedlishvili taotles avakäiguga aktiivsemat ja vastuvõimalustega mängu, siis selleks hetkeks on selge, et plaan läks aia taha. Viimane käik tõestab musta seisu perspektiivitust, valge suurendab pressingut loogiliste käikudega, mustal jääb üle ainult oodata.
20 . Rd5!!

rünnakukäik, mis on pigem positsioonilist laadi Of8 ratsut võtta muidugi ei saanud 21...ed? 22. Vd5 Kalkuleerima pidi etturiga teisele poole löömist 21...ef 22. Lf3! valge võidab etturi tagasi koos totaalse dominatsiooniga. 21. Re3 võimalik oli ka taktikaline löök 22. Rf6 Ob5! 23. c4 Oc6 aga see annab asjatult mustale vastuvõimalusi. Ob5 22. Lf3 h5 23. Of1! valgeväljaliste odade vahetamine on valge huvides. Must loomulikult vahetada neid ei taha, paraku on ka alternatiivid koledad Od7 24. fe Oe6 25. Oc4 ja ikkagi vahetus saab teoks, sellega võib musta seisu kaotatuks tunnistada Vg6 26. Vh4 Vg5 27. Oe6 fe 28. Rc4 Lc5 29. Lf6 Vc8 30. e5!

Ve5 agoonia 31. Re5 Lc2+ 32. Ka2 Ld1 33. Rd7+ Ka8 34. Vc4! 1-0
Erakordselt hea näide, mis võib juhtuda siis kui pead mängima seisu, milles end koduselt ei tunne. Mchedlishvili on rahulikku positsioonilist stiili harrastav suurmeister, Kaido seevastu on tugev teravates seisudes ja eriti hästi mängib sitsiilia kaitset. Tulemus võib tunduda üllatavalt ühepoolne, aga tegelikkuses võib ka 2600+ maletaja mäng kergelt laguneda.

Saturday, January 3, 2009

Hilinenud uut või seda aastat!

Üsna kogemata vaatasin üle Leko - Gashimovi mängu viimaselt FIDE GP etapilt ja silma jäi kentsakas lõpp.
Leko lõpetab partii naudingut pakkuva kuningamanöövriga.
42. Kb2 Rc4 43. Kc1! Lf8!

44. Kb1!! (vankrit lüüa ei saa, 44. La4?? järgneks 44...Lf4+ 45. Kd1 Re3+ 46. Ve3 La4 valge lipp läheb kaotsi, seis oleks arvatavasti siiski viik) Ra3+ 45. Ka1! Vf4 46. Ka2

viimaseks käiguks enam otsest vajadust polnud, aga tuntud esteedina jätkas Leko samas vaimus. Seis on võidetud ja Gashimov alistus peagi. Palju virisetakse Leko ja ka Kramniku viigilembuse üle, mulle hakkab nende mäng järjest rohkem meeldima. Tänapäeval on kõik noored taktikud, Leko ja Kramniku mängudes on tunda klassi, sügavamat tunnetust. Eks hakkan vanaks ka jääma, tasapisi, aeglaselt ja rahulikult. Ja muide ülejäänud papidest kõige mõttetum mees on Adams ja järgmine Kamsky.